niedziela, 27 lutego 2011

Kim jesteśmy?

 Koło Naukowe Antropologii Rzeczy i Muzealnictwa powstało w 2010 roku. Skupia ludzi, zainteresowanych muzealnictwem, którzy już wcześniej angażowali się w działania krążące wokół tworzenia dokumentacji etnograficznych, głównie za sprawą zajęć „Miniatury etnograficzne. Lelis”, prowadzonych w IEiAK UW przez dr Katarzynę Waszczyńską.

Obecni członkowie KNARiM działali w ośrodkach na Mazowszu (Lelis, Petrykozy) i w Bieszczadach (Wetlina). Zajmowali się zarówno kulturą materialną, zwykle kojarzoną z popularnym rozumieniem pojęcia „etnografia”, jak i sztuką ludową.

 W zarządzie Koła znaleźli się: prezes – Agata Rybus (II rok studiów magisterskich), wiceprezesi – Jakub Jankowski (II rok studiów magisterskich) i Karolina Ćwiek (III rok studiów licecjackich) oraz sekretarz – Ewa Nizińska (I rok studiów magisterskich).

KNARiM stawia sobie za cel pogłębianie i popularyzację wiedzy związanej z antropologią rzeczy i muzealnictwem, zachęcanie środowisk naukowych do podejmowania refleksji nad rolą rzeczy w życiu człowieka i relacji jaka między nimi zachodzi oraz wspieranie inicjatyw badawczych studentów zainteresowanych tą tematyką.

 W bieżącym roku akademickich w planach Koła znajdują się: zorganizowanie Międzyuczelnianej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „doRZECZY” (10 maja 2011 r., Uniwersytet Warszawski), warsztatów wyjazdowych dla zainteresowanych, podczas których będą podjęte prace ewidencjonowania zbiorów (tj. zakładanie katalogów fotograficznego i kart przedmiotów oraz tworzenie inwentarza muzealiów), a także wydanie publikacji, poświeconej działaniom muzealnym w Ośrodku Etnograficznym Dziedzictwa Kulturowego Kurpiów w Lelisie, realizowanych w latach 2009-2010.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz