czwartek, 22 grudnia 2011
poniedziałek, 12 grudnia 2011
Czy tiszert może być eksponatem? + wizyta u prof. Pokropka
Już w najbliższy czwartek spotkamy się na ostatnich warsztatach z cyklu "Człowiek w świecie przedmiotów". Zamykając pierwszą serię naszych spotkań, przejdziemy do najprzyjemniejszego elementu pracy muzealnika - tworzenia scenariuszy wystaw. Pokażemy, że kultura jest wszędzie (bo jest!), i że eksponatów na wystawy etnograficzne szukać można również poza Moszyńskim.
Warsztaty "Czy tiszert może być eksponatem?" będą również jedyną okazją, by zapisać się na sobotni wyjazd do prof. dr hab. Mariana Pokropka. Wieloletni profesor naszego IEiAKu, niestrudzony etnograf, dokumentalista i muzealnik, bez którego o ludowym budownictwie, sztuce ludowej i Słowianach wiedzielibyśmy o wiele mniej. Pan Profesor przyjmie nas w swoim Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach i opowie o doświadczeniach etnograficznych i muzealniczych ze swojej bogatej kariery.
Po spotkaniu przespacerujemy się do podkowiańskiej siedziby prezesa koła, by przy kominku oddać się integracji i snuciu planów na przyszłość.
Do zobaczenia już w ten czwartek 15. grudnia o godz. 20.30 do sali 108.
wtorek, 6 grudnia 2011
Przedmiot w muzeum. Przypadek: Kurpie
Zapraszamy na drugie warsztaty wprowadzające w zagadnienia antropologii rzeczy i muzealnictwa.
Nasze koło powstało wokół osób, które od 2009 r. pomagają w tworzeniu ośrodków muzealniczych na Kurpiach. Podczas spotkania "Przedmiot w muzeum. Przypadek: Kurpie” uczestnicy „Miniatur etnograficznych” opowiedzą o warsztacie muzealnika, który poznawali podczas wyjazdów do Lelisa i Wachu. Obejrzymy też zdjęcia odsłaniające jasne i ciemne strony prac oraz ich przebieg: począwszy od pierwszego spotkania z przedmiotem w kolekcji, aż po tworzenie ekspozycji.
Mamy cichą nadzieję, że warsztaty zachęcą nowe osoby do naszych wyjazdów na praktyki - już niedługo rusza rejestracja na kolejne zajęcia muzealne prowadzone przez dr Katarzynę Waszczyńską, a latem kolejny wyjazd do Wachu.
Nieobecność na pierwszych warsztatach nie stanowi żadnego problemu. Wszystkich chętnych zapraszamy na czwartek 8. grudnia na godz. 20.30 do sali 108. Do zobaczenia!
poniedziałek, 28 listopada 2011
Rzeczy znaczą różne rzeczy - warsztaty KNARiM
Zapraszamy na warsztaty, które w trzy grudniowe wieczory wprowadzą uczestniików w tematykę muzealnictwa oraz antropologii rzeczy. Wspólnie zastanowimy się nad nurtującymi problemami: czym zajmuje się muzealnik? czy rzecz może być sprawcą? jak zaaranżować wystawę?
Postaramy się, by warsztaty były okazją do twórczej wymiany myśli, dyskusji... i ćwiczenia wyobraźni.
Pierwsze spotkanie nosi tytuł "Człowiek w świecie przedmiotów”.
Zastanowimy się podczas niego nad relacjami pomiędzy ludźmi a rzeczami. Uczestnicy opowiedzą o przyniesionych przez nich, ważnych z jakiegoś względu, przedmiotach. Poznamy także różne podejścia nauk humanistycznych do badania relacji człowiek – przedmiot.
W pierwszej części warsztatów każdy w krótkiej wypowiedzi „przedstawi” swój przedmiot. Powie, co powodowało jego wyborem, dlaczego przyniósł akurat ten przedmiot, dlaczego jest on dla niego ważny.
W drugiej wspólnie zastanowimy się nad dokonanymi przez nas wyborami, co pozwoli nam na szerszą refleksję nad funkcjami przedmiotów w naszym życiu.
W ostatniej części zajęć, uczestnicy poznają wybrane antropologiczne ujęcia przedmiotów, sposoby badania relacji między człowiekiem i rzeczą w naukach humanistycznych.
Zajęcia z jednej strony pomogą zainicjować refleksyjne podejście do rzeczy, którymi się otaczamy, z drugiej zaś przybliżą założenia i zainteresowania antropologii rzeczy, jako jednego z możliwych sposobów badania kultury
Warsztaty będą świetną okazją by przekonać się, czym m.in. zajmuje się nasze Koło. Zapraszamy z ważnymi dla Was przedmiotami - czwartek 1. grudnia, godz. 20.30, sala 108.
Kolejne spotkania: 8. i 15. grudnia 2011 r. Cały cykl podsumuje wspólny wyjazd do Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach w weekend 17-18. grudnia 2011 r.
środa, 23 listopada 2011
Nowe pomysły, członkowie i zarząd
W poniedziałek 21. listopada odbyło się pierwsze w tym roku akademickim walne zebranie Koła. Stawili się na nie zarówno jego czynni członkowie, jak i absolwenci z pierwszej "leliskiej" grupy, wokół której powstało nasze Koło. Nie zabrakło też nowych twarzy - goszczący wśród nas studenci niemal wszystkich roczników etnologii mieli okazję wysłuchać krótkiej prezentacji na temat historii koła i jego dotychczasowej działalności.
Po spojrzeniu w przeszłość omówiliśmy plany i wyzwania stojące przed nami w nadchodzącym roku akademickim. Wstępnie wypunktowaliśmy kalendarz wydarzeń związanych z pobudzaniem do refleksji w duchu antropologii rzeczy, warsztatem muzealniczym i wyjazdami na praktyki, który postaramy się zrealizować do wakacji. Pierwszą z inicjatyw, którą w tym miejscu jedynie zasygnalizujemy, będą warsztaty wprowadzające w zagadnienia antropologii rzeczy, które rozpoczną się już w przyszłym tygodniu (więcej informacji wkrótce).
Ostatnim punktem spotkania były wybory prezesa i członków zarządu Koła. Wolą członków, prezesem Koła na rok akademicki 2011/2012 został Maciej Wiktor Kornobis, zaś skład zarządu uzupełniły Ewa Nizińska jako wiceprezes i Katarzyna Król jako sekretarz Koła. Dziękujemy za okazane zaufanie!
Przypominamy, że osoby zainteresowane naszą działalnością niezmiennie zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach i inicjatywach. Następne spotkanie już w następny czwartek (1. grudnia) o 20.30, ale o tym za chwilę...
PS. Ilustracja ze wspaniałej strony ze starymi zdjęciami. Polecamy.
środa, 16 listopada 2011
Burza mózgów i wybory
Dotychczasowi członkowie odpowiedzą o prowadzonych przez Koło projektach, takich jak prace w małych muzeach czy konferencja dotycząca różnych wymiarów relacji człowieka i rzeczy. Uchylimy też rąbka tajemnicy dotyczącej nowych inicjatyw - całorocznych warsztatów muzealniczych (teoria+praktyka) i programów odbywania praktyk zawodowych.
Liczymy na pomysły, ciekawość i energię nowych osób. Zapraszamy wszystkich, którzy w przedmiotach potrafią dostrzec innych i siebie.
Poniedziałek, 21.11.11 r.
godz. 20.30
wtorek, 11 października 2011
Spacer po Pradze i wieczorek zapoznawczy
Jeśli na dźwięk tych słów zżera Cię ciekawość i przeszywa dreszcz ekscytacji, to właśnie Ciebie KOŁO NAUKOWE ANTROPOLOGII RZECZY I MUZEALNICTWA pragnie zaprosić na SPACER PO PRADZE pt. „Materialny wymiar codzienności” i wieczorek zapoznawczy dla starych i nowych członków koła.
Ruszamy o 15:30 spod Jejaku (Żurawia 4) i 16:00 spod CH Wileńska. Przejdziemy trasą upstrzoną znaczącą i znaczoną materialnością - przez malla, Różyca, podwórka pełne kapliczek i codziennego syfu. Starym zwyczajem antropologów chwilę połamiemy nad tym głowy, a potem udamy się do jednego z pobliskich lokali by się lepiej poznać, pogadać i zebrać pomysły na nadchodzący rok akademicki.
A wszystko to już w ten piątek. Do zobaczenia!
Bieżące informacje na fejsbukowej stronie wydarzenia.
niedziela, 18 września 2011
Antropologia rzeczy na XV Festiwalu Nauki
Zapraszamy na warsztaty dotyczące antropologii rzeczy organizowane przez KNARiM UW i IEiAK UW w ramach XV Festiwalu Nauki.
W poniedziałek na Żurawiej porozmawiamy o przedmiotach mających dla nas szczególne znaczenie i przejdziemy do ujęcia rzeczy w naukach humanistycznych.
http://www.festiwalnauki.edu.pl/node/2913
We wtorek przejdziemy się po warszawskiej Pradze, obserwując otaczające nas przedmioty. Przekonamy się jak kształtują one świat człowieka i jak pomagają nam tworzyć obraz samych siebie.
http://www.festiwalnauki.edu.pl/node/2914
Na ostatnim spotkaniu w środę wrócimy na IEiAK by poznać różne konteksty funkcjonowania przedmiotów. Szczególnie uważnie prześledzimy proces przemiany rzeczy w obiekty muzealne - razem postaramy się opisać eksponaty i stworzyć projekt ekspozycji.
http://www.festiwalnauki.edu.pl/node/2915
Zapraszamy!
Agata Rybus, Ewa Nizińska i Maciej Wiktor Kornobis
wtorek, 19 kwietnia 2011
piątek, 8 kwietnia 2011
PROGRAM
Międzyuczelnianej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej "doRZECZY”
10 maja 2011 r., Pałac Kazimierzowski
sala im. J. Brudzińskiego
9:30 Rejestracja Uczestników
10:00 Otwarcie konferencji
10:10 Wprowadzenie do tematyki konferencji, dr Katarzyna Waszczyńska, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
Panel I
10:30 - Otwarcie panelu "Rzecz w Antropologii”
dr Tomasz Rakowski, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
10:50 - Czy rzecz może być "sprawcą"?
Agata Rybus, Koło Naukowe Antropologii Rzeczy
i Muzealnictwa, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
11:10 - Przedmiot jako źródło do poznania kultur typu tradycyjnego
Paweł Szczepanik, Instytut Archeologii UMK
11:30 - Rzecz jako niemy świadek Zagłady. Antropologiczne studium przypadków terenowych
Małgorzata Wosińska, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM
11:50 - Kłamstwa pamiątek
Agata Rybus, Koło Naukowe Antropologii Rzeczy
i Muzealnictwa, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
11:10 - Przedmiot jako źródło do poznania kultur typu tradycyjnego
Paweł Szczepanik, Instytut Archeologii UMK
11:30 - Rzecz jako niemy świadek Zagłady. Antropologiczne studium przypadków terenowych
Małgorzata Wosińska, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM
11:50 - Kłamstwa pamiątek
Stanisław Olędzki, Koło Naukowe Antropologii Rzeczy i Muzealnictwa,
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
12:10 - Laboratorium wyobraźni. Fotografia w projekcie badawczym
12:10 - Laboratorium wyobraźni. Fotografia w projekcie badawczym
Wesela 21
Karolina J. Dudek, Szkoła Nauk Społecznych PAN, Muzeum Etnograficzne
im. Seweryna Udzieli w Krakowie
12:30 - 13:10: Dyskusja i przerwa na kawę
Panel II
13:10 - Otwarcie panelu Rzecz w Muzealnictwie”
dr Ewa Klekot, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
13:30 - Rzeczy znaczą różne rzeczy o obiekcie w muzeum etnograficznym
13:30 - Rzeczy znaczą różne rzeczy o obiekcie w muzeum etnograficznym
Katarzyna Maniak, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ
13:50 - Etnograficzne kolekcje staroobrzędowe w zbiorach muzealnych. Problemy budowy kolekcji
13:50 - Etnograficzne kolekcje staroobrzędowe w zbiorach muzealnych. Problemy budowy kolekcji
Krzysztof Snarski, Instytut Kulturoznawstwa UMCS,
Muzeum Okręgowe w Suwałkach
14:10 - Eksponaty czy przedmioty użytkowe o specyfice zbiorów Stowarzyszenia Twórców Ludowych
14:10 - Eksponaty czy przedmioty użytkowe o specyfice zbiorów Stowarzyszenia Twórców Ludowych
Katarzyna Kraczoń, Instytut Kulturoznawstwa UMCS,
Stowarzyszenie Twórców Ludowych
14:30 - (k)U-RZECZY-W-ISTNIENIE? Hermeneutyka rzeczy jako antykryzysowa autonarracja na przykładzie projektów Muzeum Ustrońskiego
Katarzyna Szkaradnik, UŚ
14:50 - 16:30: Dyskusja i przerwa obiadowa
Panel III
16:30 - Otwarcie panelu "Rzecz w Literaturoznawstwie”
14:50 - 16:30: Dyskusja i przerwa obiadowa
Panel III
16:30 - Otwarcie panelu "Rzecz w Literaturoznawstwie”
dr hab. Anna Wieczorkiewicz, prof. UW,
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
16:50 - Rekwizytornia twórcy w poezji Stanisława Grochowiaka
Patrycja Kaleta, Wydział Filologiczny UŚ
17:10 - Sobowtór, przyjaciółka, kochanka. Relacje kobiet z lalkami
17:10 - Sobowtór, przyjaciółka, kochanka. Relacje kobiet z lalkami
w opowiadaniach „Życzenie Sabiny” Olgi Tokarczuk oraz „Zdobycz” Izabeli Filipiak
Weronika Górska, Wydział Filologiczny UŚ
17:30 - O pamięci rzeczy i historycznej nieciągłości. Inwentarz szczeciński
17:30 - O pamięci rzeczy i historycznej nieciągłości. Inwentarz szczeciński
Katarzyna Sołtan, Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa US
17:50 - O specyficznym rodzaju przedmiotu, jakim jest manekin
17:50 - O specyficznym rodzaju przedmiotu, jakim jest manekin
na przykładzie twórczości Vogel, Jasieńskiego, Schulza, Kantora
Małgorzata Sypniewska, Wydział Polonistyki UJ
18:10 - 18:40: Dyskusja i zakończenie konferencji
Prowadzenie konferencji:
Maciej Wiktor Kornobis,
Koło Naukowe Antropologii Rzeczy i Muzealnictwa,
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
poniedziałek, 28 lutego 2011
Międzyuczelniana Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa doRZECZY
Koło Naukowe Antropologii Rzeczy i Muzealnictwa
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej
Uniwersytetu Warszawskiego
serdecznie zapraszają na Międzyuczelnianą Interdyscyplinarną Konferencję Naukową
doRZECZY
która odbędzie się 10.05.2011r. w Warszawie.
We współczesnych naukach humanistycznych refleksja nad wielowymiarowymi relacjami między człowiekiem a rzeczą podejmowana jest w różnych kontekstach. Podejmując próbę zrozumienia złożoności tych powiązań, postanowiliśmy zorganizować studencko-doktorancką konferencję naukową, uwzględniającą podejścia antropologii kulturowej, muzealnictwa i literaturoznawstwa.
Konferencja odbędzie się 10 maja 2011 r. w Pałacu Kazimierzowskim. Otworzy ją wystąpienie dr Katarzyny Waszczyńskiej, po którym przedstawione zostaną referaty podzielone na trzy panele tematyczne: „Rzecz w Antropologii”, „Rzecz w Muzealnictwie” oraz „Rzecz w Literaturze”. Panele zainaugurują referaty pracowników naukowych, zaproszonych przez organizatorów m.in.: dr. Tomasza Rakowskiego oraz dr Ewy Klekot.
Konferencja adresowana jest do studentów i doktorantów zainteresowanych antropologią rzeczy, zajmujących się dziedzinami takimi jak etnologia, antropologia, literaturoznawstwo, historia, kulturoznawstwo.
Nie przewidujemy opłaty konferencyjnej.
Zainteresowanych prosimy o nadsyłanie abstraktów wystąpień objętości 1500-2000 znaków do 31.03.2011 r. na adres: knarim.uw@gmail.com wraz z danymi kontaktowymi (imię, nazwisko, uczelnia/instytucja, adres e-mail).
Lista przyjętych referatów opublikowana zostanie na początku kwietnia na stronie KNARiM UW (http://dorzeczy-dorzeczy.blogspot.com) oraz przesłana referentom pocztą elektroniczną. Szczegółowy plan konferencji zostanie przedstawiony do 03 kwietnia 2011 r. Organizatorzy mają prawo do wyboru prac spośród nadesłanych zgłoszeń. Opłacenie podróży do Warszawy oraz noclegu spoczywa na referentach bądź instytucjach delegujących.
Po konferencji planowana jest publikacja tomu zawierającego teksty wybranych wystąpień.
W razie jakichkolwiek pytań i problemów związanych z konferencją prosimy o kontakt mailowy: knarim.uw@gmail.com.
ZAPRASZAMY!

Konferencji patronuje:
niedziela, 27 lutego 2011
Kim jesteśmy?
Koło Naukowe Antropologii Rzeczy i Muzealnictwa powstało w 2010 roku. Skupia ludzi, zainteresowanych muzealnictwem, którzy już wcześniej angażowali się w działania krążące wokół tworzenia dokumentacji etnograficznych, głównie za sprawą zajęć „Miniatury etnograficzne. Lelis”, prowadzonych w IEiAK UW przez dr Katarzynę Waszczyńską.
Obecni członkowie KNARiM działali w ośrodkach na Mazowszu (Lelis, Petrykozy) i w Bieszczadach (Wetlina). Zajmowali się zarówno kulturą materialną, zwykle kojarzoną z popularnym rozumieniem pojęcia „etnografia”, jak i sztuką ludową.
W zarządzie Koła znaleźli się: prezes – Agata Rybus (II rok studiów magisterskich), wiceprezesi – Jakub Jankowski (II rok studiów magisterskich) i Karolina Ćwiek (III rok studiów licecjackich) oraz sekretarz – Ewa Nizińska (I rok studiów magisterskich).
KNARiM stawia sobie za cel pogłębianie i popularyzację wiedzy związanej z antropologią rzeczy i muzealnictwem, zachęcanie środowisk naukowych do podejmowania refleksji nad rolą rzeczy w życiu człowieka i relacji jaka między nimi zachodzi oraz wspieranie inicjatyw badawczych studentów zainteresowanych tą tematyką.
W bieżącym roku akademickich w planach Koła znajdują się: zorganizowanie Międzyuczelnianej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „doRZECZY” (10 maja 2011 r., Uniwersytet Warszawski), warsztatów wyjazdowych dla zainteresowanych, podczas których będą podjęte prace ewidencjonowania zbiorów (tj. zakładanie katalogów fotograficznego i kart przedmiotów oraz tworzenie inwentarza muzealiów), a także wydanie publikacji, poświeconej działaniom muzealnym w Ośrodku Etnograficznym Dziedzictwa Kulturowego Kurpiów w Lelisie, realizowanych w latach 2009-2010.
Subskrybuj:
Posty (Atom)